close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • STRONA GŁÓWNA

 • 10 sierpnia 2017

  O pracy przymusowej i niewolniczej obywateli polskich na rzecz III Rzeszy w latach 1939-1945 - Centrum Dokumentacji Narodowego Socjalizmu od 14 września do 29 października 2017 r.

   

  Wystawa powstała w oparciu o unikalne materiały archiwalne ze zbiorów własnych Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, przy wsparciu Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Berlińskimi Warsztatami Historycznymi. Do jej stworzenia wykorzystano także dokumenty, mapy i zdjęcia pozyskane z ponad 30 zagranicznych i krajowych instytucji, archiwów i muzeów. Celem, który przyświecał nam przy jej tworzeniu było przede wszystkim upamiętnienie losów ludzi, którzy przeżyli gehennę okupacji, robót niewolniczych i przymusowych. Przedstawione fotografie, dokumenty oraz listy przybliżają tragedię pojedynczych osób i całych rodzin. Są tu zarządzenia i odezwy władz okupacyjnych, ogłoszenia o masowych egzekucjach, prywatne listy ocalałych i tych, którzy do swoich rodzin nigdy nie powrócili. Kolejne panele obrazują pracę więŸniów obozów koncentracyjnych, więzień, obozów pracy, osób deportowanych na roboty przymusowe w głąb III Rzeszy i na tereny okupowane, losy dzieci, kobiet, jeńców wojennych. Staraliśmy się uwidocznić również aspekty duchowe życia na robotach przymusowych, takie jak obrona godności i człowieczeństwa, życie codzienne i religijne.

  Za motto wystawy posłużyły słowa wyryte na pomniku przypominającym o losach dzieci i młodzieży – więŸniów obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi „Odebrano Wam życie, dziś dajemy Wam tylko pamięć”.

   

  Program towarzyszący wystawie:

   

  • 20.09. - spotkanie ze świadkiem historii (Bogdan Bartnikowski). Moderacja Jakub Deka (Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie),
  • 28.09. - życie codzienne robotników przymusowych w Monachium i Bawarii – film i rozmowa z Thomasem Muggenthalerem i dr Paulem-Moritzem Rabe,
  • 15.10. - zwiedzanie b. obozu w Neuaubing – połączone z referatem pracownika naukowego CDNS,
  • 19.10. - w poszukiwaniu śladów pracy przymusowej w systemie narodowosocjalistycznym – film i rozmowa z reżyserem filmu Privet Kyiv. Moderacja Sibylle von Tiedmann,    
  • 26.10. – spotkanie ze świadkiem historii (Stanisław Zalewski) oraz prezentacja filmu „Nasza młodość”. Moderacja Jakub Deka.

   

  Partnerami KG Monachium w realizacji wystawy są: CDNS, Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie oraz Centrum Dokumentacji Pracy Przymusowej w Berlin-Schöneweide (oddział berlińskiej „Topografii Terroru”).

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: