""
close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 28 października 2014

  Konferencja naukowa poświęcona powojennym losom „zapomnianej” polskiej armii w Niemczech, z udziałem historyków polskich i niemieckich.

  W Konsulacie Generalnym RP w Monachium 25.10. br. odbyła się konferencja z udziałem badaczy i historyków, której celem było przybliżenie udziału Polaków w Kompaniach Pomocniczych Armii Amerykańskiej w Bawarii i Badenii –Wirtembergii po zakończeniu II wojny światowej. Jej celem była również promocja polonijnych historyków środowisk naukowych aktywnych na uniwersytetach południowo-niemieckich w Monachium, Ratyzbonie, Würzburgu, Fuldzie i Heidelbergu.

   

  Referaty wygłosili: prof. dr Martin Schulze-Wessel, z Uniwersytetu Ludwiga-Maximiliana w Monachium, dr Peter Loew, z Instytutu Polsko-Niemieckiego (Deutsches Polen-Institut) z Darmstadt, dr Łukasz Wolak z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Martin Lohmann z Murnau oraz konsul ds. Polonii Aleksander Korybut-Woroniecki.

   

  Polityczne przemiany w Europie Wschodniej po roku 1989, odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności oraz członkostwo w NATO i Unii Europejskiej, czego okrągłe rocznice nasz kraj właśnie świętuje, stały się okazją do przybliżenia zaproszonym gościom - wśród nich byłym żołnierzom Kompanii Pomocniczych - powojennych losów tej „zapomnianej” polskiej armii w Niemczech, będącej jednocześnie istotną częścią składową tamtejszej Polonii.

   

  W roku 1945, po zakończeniu II wojny światowej, na terenie południa Niemiec znalazło się około 200.000 Polaków – byłych robotników przymusowych, więźniów obozów koncentracyjnych i jeńców wojennych. Wielu z nich pochodziło z byłych wschodnich terenów II Rzeczypospolitej, które zmieniły swoją przynależność państwową, inni nie akceptowali nowych, narzuconych Polsce politycznych realiów i z tego powodu nie mieli możliwości powrotu do swoich stron ojczystych. Nadzieja na rychłe obalenie „żelaznej kurtyny”, która zawisła wówczas nad Europą, duma, po latach jenieckich upokorzeń, ponownego służenia w polskich formacjach wojskowych, a dla wielu możliwość zapewnienia dla siebie i swoich bliskich normalnej egzystencji, skierowała licznych spośród Displaced Persons w szeregi nowo powstałych Kompanii Pomocniczych alianckich sił okupacyjnych w Niemczech.

  Ta dziś prawie zapomniana, 50 tysięczna „armia wychodźców” składała się nie tylko z kompanii wartowniczych, lecz także oddziałów inżynieryjnych, transportowych, a nawet szwadronów kawalerii, służących we wszystkich trzech zachodnich strefach okupacyjnych Niemiec. Liczące przeszło 20 tysięcy żołnierzy Kompanie Pomocnicze przy armii amerykańskiej istniały do połowy lat 70 ubiegłego stulecia, stając się z czasem częścią składową sił sojuszniczych NATO. W miejscach ich stacjonowania w Ingolstadt, Mannheim i Ludwigsburgu powstały polskie osiedla mieszkaniowe, a blisko połowa ich personelu założyła z czasem rodziny, dając przykład udanej integracji byłych wojennych przeciwników.

   

  Konsul ds. Polonii Aleksander Korybut-Woroniecki
  Dr Martin Lohmann z Murnau
   Prof. dr Martin Schulze-Wessel z Uniwersytetu Ludwiga-Maximiliana w Monachium
  Andrzej Dalkowski, były żołnierz Polskich Kompanii Pomocniczych AA, zaproszeni goście
  Pokaz archiwalnych zdjęć z Oflagu VII A Murnau
  Kombatanci Polskich Kompanii Pomocniczych AA, zaproszeni goście
  Dr Łukasz Wolak, Biskup Stanisław Stefanek - prof. UKSW w Warszawie, zaproszeni goście
  Zaproszeni goście

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: